2025.03.11
Sajtóközlemény
Valóban itt az építészet vége?
E napokban járja be az építészeti nyilvánosságot a legdivatosabb építésziroda, a Zaha Hadid Architects vezetőjének Az építészet vége című értekezése. Patrick Schumacher nem kevesebbet állít, mint hogy „A »woke jóemberkedés« tönkretette a szakma intellektuális szigorát.” Az építészt a hazai szakmai közönség is ismerheti, hiszen 2022-ben a budapesti MÉSZ Nemzetközi Építészkongresszus előadója volt. Mostani, nagy vihart kavart értekezése szerint az építészek elvesztették a közös nyelvet és célokat. (Bővebben a Tervlap.hu építészportál londoni szerzője írt erről: https://tervlap.hu/cikk-nezet/ez-mar-az-epiteszet-vege )
Dr. Csanády Pál, a Metszet építészfolyóirat főszerkesztője, az idei Nemzetközi Építészkongresszus szervezője úgy gondolja: „Valamiképpen kétségtelenül új korszak köszönt be, hiszen valóban azt látjuk, hogy az építészet megítélésében – kiállítások, biennálék, díjak, egyetemi kutatások – egyre inkább szerepet játszik a felelősség kérdése. A brutalista című – nemrég Oscar-díjat nyert – filmben sztereotipizált építészeti vátesz, önközpontú zseni szereppel szemben ma az építészek feladatuknak gondolják, hogy érzékenyen reagáljanak társadalmi, környezeti felelősségükre. Aligha a korábban már túlhaladott stílusok »újrahasznosítása« a megoldás. Az építészetnek inkább átláthatóvá kell válnia, transzparens módon keresni megoldást a valódi társadalmi igényekre, az emberek valós szükségleteire.
Ami véget ért, az talán csak a szórakoztató építészet, az »architainment« korszaka a posztmoderntől egészen a parametrikus dizájnig” – teszi hozzá a főszerkesztő.
A fentiekhez hasonló jelentőségű alapkérdések fognak szóba kerülni a március 7-én rendezett XXII. Nemzetközi Építészkongresszuson is, ami a fizikai és társadalmi transzparencia témakörét állítja a középpontba. A rendezvényen idén is az építésztársadalom kiemelkedő, a világ élvonalába tartozó képviselőit hallhatják a résztvevők. Két olyan építész is előad, akiket nemrég a legtekintélyesebb elismeréssel, a Pritzker-díjjal tüntettek ki: Riken Yamamoto Jokohamából és Anne Lacaton Párizsból. Chicagóból érkezik Evan Jahn, a sztárépítész Helmut Jahn fia és szakmai örököse, Londonból a transzparenciát a felújításokban használó Graeme Brooker, és Bahreinből a holland építész, Remco Siebring.
A rendezvény szakmai együttműködő partnere a Magyar Építőművészek Szövetsége. Nagy Csaba MÉSZ-elnök hozzáteszi: „A sokszínű és kulturálisan tagolt nagyvilág felé nyit az idei Nemzetközi Építészkongresszus is. Keresve a közös értékeket, melyeket magunkénak érzünk, melyek minket is inspirálnak, ahol mi is részeivé tudunk válni az építészeti párbeszédnek, nem csupán követve a trendeket, de – a régiónk gondolatait hozzátéve – formálni is azokat. A Magyar Építőművészek Szövetsége alapító, és aktív tagja az UIA építészeti világszervezetnek melynek regionális vezetése is itt találkozik, az építészkongresszussal egy időben, elősegítve az országok közötti együttműködést.”
A XXII. Nemzetközi Építészkongresszust Perényi Lóránt, az ÉKM helyettes államtitkára nyitja meg, üdvözlőt az UIA elnöke mond.
A rendezvény főtámogatója a Knauf Kft., támogatója az NKA.
A szervező az Artifex Kiadó Kft., a Magyar Építőművészek Szövetségével szakmai együttműködésben.
A részletes program és az előadókról további ismertetés itt található:
https://artifexkiado.hu/termek-cikk/xxii-nemzetkozi-epiteszkongresszus
A sajtókölemény letölthető: XXII nemzetközi építészkongresszus sajtóközlemény.pdf
Kapcsolat a szervezőhöz:
Artifex Kiadó Kft. Email: info@artifexkiado.hu Telefon (munkaidőben): +36 1 783 1711
Fotó: Taoyuan Muzeum, építész: Riken Yamamoto, fotó: © Taoyuan City Goverment, Taiwan
Utolsó módosítás: 2025.03.06 08:29
|