Magyar Építőművészek Szövetsége | események
   2024. április 28. 09:23
keresés:  
kapcsolat | hírlevél | oldal térkép   
események

belföld | külföld aktuális | archív   

2012.05.02

A BME ÉPÍTŐMŰVÉSZETI DOKTORI ISKOLA SZERVEZETT DLA-KÉPZÉSÉNEK 2012/13-AS TANÉVÉRE

A BME Építőművészeti Doktori Iskola a 3 éves doktori képzés első két évében működő, a tervezés-kutatás szoros kapcsolatán alapuló tematikus programot hirdet.

A 2011-2012 tematikus tanév témája: A kicsi szép

LEHETSÉGES (KI)UTAK ÉS STRATÉGIÁK ITT ÉS MOST
Az elmúlt években Magyarországon a nemzetközi válságnál is súlyosabb, az építészek mindennapjait érintő építőipari visszaesés következett be. Ez a változás az építészetet és az építészeket is fontos válaszút elé állítja. Az alapvetően mennyiségi és pazarlásra hajló szemlélet válsága előtérbe helyezi az új kiindulópontokat kereső stratégiákat. A tematikus évhez Ernst Schumacher nagy hatású, az ökológiai és humán szemléletű közgazdaságtan „bibliájává” vált könyvének címét választottuk.

Ha a cseppben a tenger tükröződik, akkor a „kicsi” dolgokban is rejtőzhetnek széles horizontú távlatok. A „kicsi” jelző az építészetben sok mindenre vonatkozhat. Lehet negatív és pozitív értelme: jelenthet egy pusztán a funkcióra figyelő, reduktív szemléletet, de egy, az adottságokkal és lehetőségekkel számot vető hozzáállást is. S lehetnek anyagi és szellemi eredői: az anyagi okok a szegénység egyre súlyosabb problémáit, a szellemiek pedig a mindenkori feladatokhoz arányosan viszonyuló, felelős építészeti magatartás mikéntjét vetik fel.

A fentebb vázolt lehetséges értelmezések új, eddig kevésbé ismert területekre vezethetnek. Ezek az építészeti “kirándulások” a tervezői eszköztár kiszélesítésére is módot adnak. Előtérbe helyezik az adottságok és erőforrások körültekintőbb mérlegelését; lehetőségek meglátását és feltárását problémás helyzetekben; az új beavatkozások mellett - vagy akár helyett - a meglévő továbbépítését, az újrahasznosítás különböző módjait. A lépték talán kisebb, ugyanakkor a helyhez, közösséghez fűződő kapcsolatok intenzívebbek lehetnek, és a beavatkozás formái is bővülhetnek.

Hogyan lehet tehát aktív módon reagálni a mai helyzetre? Mennyiben kell támaszkodni a mindenkori helyi kultúra sajátosságaira? Hogyan lehet a specializált tudást összekapcsolni a laikus jártasságokkal? Milyen erőforrást jelent az adott közösség önszerveződése, illetve ennek elősegítése? Milyen együttműködési módok képzelhetők el szakmán belül és kívül? Mit tanulhatunk a környező országok tapasztalataiból? Mit jelenthet, miben rejlik a kicsi ereje?

(A 2012/13-as tematikus év programja része az Építőművészeti Doktori Iskola “Mi a magyar most?” c. projektjének, melynek megvalósulását az “Új tehetséggondozó programok és kutatások a Műegyetem tudományos műhelyeiben” c. projekt teszi lehetővé a TÁMOP-4.2.2.B-10/1--2010-0009 program támogatásával.)

A DOKTORI KÉPZÉSRE VALÓ FELVÉTEL ÁLTALÁNOS FELTÉTELEI A BME DOKTORI ÉS HABILITÁCIÓS SZABÁLYZAT (8. FEJEZET, 13. §(2)) SZERINT:
a)     sikeres záróvizsgával befejezett egyetemi tanulmányokat tanúsító, legalább jó minősítésű, 2010. szeptember 1. előtt megszerzett egyetemi oklevél, illetve közepes minősítésű oklevél esetén a tervezési tárgyakban elért jeles átlageredmény
b)     a választott téma kutatásához szükséges egy idegen nyelvnek legalább középfokú, államilag elismert “C” típusú nyelvvizsgával - vagy ezzel egyenértékű vizsgával - igazolt ismerete
c)     a szakmai terület átfogó ismerete
d)     rövid szakmai önéletrajz, és a korábbi alkotó és elméleti munkássága dokumentumai portfolió formájában
e)     jelentkezéskor 35. évet nem meghaladó életkor

A DOKTORI ISKOLA 2012. MÁJUS 10-ÉN DÉLELŐTT 10 ÓRAKOR KONZULTÁCIÓT TART A FELVÉTELIZŐKNEK AZ ESETLEGESEN FELMERÜLŐ KÉRDÉSEKKEL KAPCSOLATOSAN A BME K254-ES TERMÉBEN. FELVÉTELRE JELENTKEZNI AZ ÉPÍTÉSZMÉRNÖKI KAR KÖZÉPÜLETTERVEZÉSI TANSZÉK TITKÁRSÁGÁRA (EGYBEN A DOKTORI ISKOLA TITKÁRSÁGÁRA, KARNER ANIKÓ RÉSZÉRE) BEADOTT ANYAGGAL LEHET 2012. JÚNIUS 11-ÉN 12 ÓRÁIG.

A JELENTKEZÉSHEZ BEADANDÓ:
-     kitöltött jelentkezési lap (letölthető a Doktori Iskola honlapjáról) a mellékleteivel (másolatok, igazolások) együtt összefűzve;
-     rövid szakmai önéletrajz és az eddigi szakmai tevékenység dokumentumainak másolatai portfolió formájában, összefűzve;
-     a szakmai munkásságot bemutató portfólió kivonataként készülő egy darab A1-es méretű, álló formátumú, kasírozott portfólió-tabló;
-     a tematikus mottóval kapcsolatos első gondolatok, vélemények megfogalmazása (1 db A4 formátumú terjedelemben), a lenti e-mail címekre digitálisan is.
-     az eljárási díj befizetését igazoló készpénz-befizetési szelvény (igényelhető a Középülettervezési Tanszék titkárságán);

A NYILVÁNOS FELVÉTELI ELJÁRÁS ÉS KIÁLLÍTÁS 2012. JÚNIUS 25-ÉN 9 ÓRAKOR LESZ A K210 TEREMBEN.

A felvételre jelentkezőkkel a Doktori Iskola Tanácsa által felkért, legalább 3 tagú Felvételi Bizottság felvételi beszélgetést folytat, meggyőződik a jelölt átfogó szakmai ismereteiről, a tematikus év témájával kapcsolatos elképzeléseiről és eddigi szakmai tevékenységéről. A felvételi beszélgetésen a jelentkezőnek max. 10 percben kell ismertetnie a munkásságát, motivációit és a tematikus mottóval kapcsolatos véleményét, gondolatait.
Az Építőművészeti Doktori Iskola felhívja a képzés iránt érdeklődők figyelmét, hogy június 4-én 9 órai kezdettel a K210-es teremben kerül sor a 2011/12-es tematikus évet lezáró nyilvános prezentációra.
A beadott anyagok előzetes pontozása és a beszélgetés alapján a Felvételi Bizottság javaslatot tesz az Építészmérnöki Kar dékánjának a felvételre. A felvételi eljárás eredményéről a jelentkezőket email-en és/vagy postai úton értesítjük.

2012. április 23.
Cságoly Ferenc DLA, DSc
az Építőművészeti Doktori Iskola vezetője

További információ a Doktori Iskola titkárságán (Középülettervezési Tanszék titkársága, Karner Anikó) kapható, illetve a DLA iskola (www.dla.bme.hu) és az Országos Doktori Tanács (http://www.doktori.hu/index.php?menuid=191&di_ID=19) honlapján olvasható, valamint érdeklődni lehet a Doktori Iskola titkárainál is (Szabó Levente: szabo.l@kozep.bme.hu és Nagy Márton: nagy.marton@lako.bme.hu).


Utolsó módosítás: 2012.05.02 23:46

Rövid link küldése e-mailben. Linkek a tartalomhoz.


Rövid link:

Beszédes link:

 
Rövid link küldése e-mailben. Rövid link küldése e-mailben.
 

 

 
QR kód a tartalomhoz QR kód a tartalomhoz

  
  

Lap tetjére

  
  
kapcsolat | impresszum | ajánlom ismerőseimnek | hírlevél | oldal térkép |

© 2024 Magyar Építőművészek Szövetsége