UIA és a MÉSZ
UIA, (Union Internationale des Architectes) magyarul: Az Építészek Nemzetközi Szövetsége. 1948-ban Pierre Vago (Vágó Péter) szervezésével alakult Lausanne-ban. Az a célja, hogy a különböző nemzetek építészei között fenntartsa és ápolja a szakmai kapcsolatot, az építészetet és a városépítést érintő kérdésekben. Biztosítsa az együttműködést a jelentős nemzetközi szervezetekkel (UNESCO, ENSZ stb.). A kitűzött cél elérése érdekében nemzetközi kongresszusokat, szemináriumokat, kollokviumokat rendez. Első elnökei emlékére az - nemzetközi jelentőségű építészi alkotások vagy művek ösztönzésére alapította 1961 - ben a Perret-díjat, az Abercrombie-díjat és 1967-ben a Tschumi-díjat. Az UIA székhelye Párizs.
Az UIA magyar tagozata a Magyar Építészek Szövetsége (MÉSZ).
MÉSZ UIA tagsági igazolás
AZ ÉPÍTÉSZEK NEMZETKÖZI SZÖVETSÉGE A MÉSZ tagja az UIA - nak.
THE INTERNATIONAL UNION OF ARCHITECTS (UIA) AZ ÉPÍTÉSZETI HIVATÁSNAK SZENTELT VILÁGMÉRETŰ HÁLÓZAT
Az Építészek Nemzetközi Szövetségét 1948. június 28-án alapították a svájci Lausanne-ban, azzal a céllal, hogy összefogja a világ építészeit - nemzetiségre, fajra, vallásra való tekintet nélkül – továbbá, hogy összefogja az építészeti irányelveket, s közös szövetségbe tömörítse a nemzeti szervezeteket.
Az alapításakor jelen lévő 27 delegáltból az UIA ma már világméretű szervezetté nőtte ki magát, s így lehetősége van, hogy összefogja az építészet szempontját tekintve kulcsfontosságú szervezeteket világszerte 116 országból, több mint 1.300.000 építészt.
Ez alatt az idő alatt, az UIA kiválóan működő, nemzetközi szintű civil szervezetté vált, az építészek egyedülálló szakmai hálózatává, amely minden kontinensre kiterjed.
AZ UIA KÜLDETÉSE ÉS CÉLJA
Az UIA az építészek számára gondoskodik arról a lehetőségről, hogy össze tudják hasonlítani ötleteiket és koncepcióikat, meg tudják osztani egymással élményeiket, szélesíteni tudják tudásukat, ismereteiket és megtapasztalhassák a különbözőségeket. A cél, a minél eredményesebb közreműködés az életkörülmények és a környezet fejlesztése érdekében.
Az UIA főbb céljai a következők: • demokratikus alapokon összefogja a világ építészeit • igyekszik fenntartani a szabad információ cserét az építészek között • képviseli az építészeket nemzetközi és kormányzati szinteken egyaránt • támogatja az építészek kreatív, technikai és kulturális készségeit és közvetíti ezeket a közönség felé • megvédi az építészek státuszát és jogait minden országban • gondoskodik a szakmagyakorlás fejlődéséről, a különböző közösségek elvárásainak megfelelően • támogatja az új technológiák, ötletek és az építészeti tervezés dinamizmusának kidolgozását • támogatja a komplex változásokat • támogatja az épített környezet megújuló fejlődését • hasznos segítséget nyújt az építész szakmai szervezeteknek az összes országban • támogatja az építészeti oktatást és megkönnyíti a tapasztalatcserét az építészek, a diákok és a tanárok között szerte a világon
AZ UIA SZAKÉRTŐ TANULMÁNYOK ELKÉSZÍTÉSÉBEN IS JELESKEDIK
Az UIA Munkabizottságinak keretein belül szakértők által készített tanulmányok teljes sorozata mutatja be az építészet szerepének különleges aspektusait. Ezek a publikációk, és szemináriumok az építészeti közösség számára hasznos információval szolgálnak.
Jelenleg 21 tematikus Munkabizottság (regionális és nemzetközi) dolgozik 6 különböző területen: • Fenntartható fejlődés és megújuló energiaforrások • Társadalmi (Az építészek szerepe, Építészet és a gyerekek) • Tervezés (Intermediális városok, Városrendezés és katasztrófa építészet) • Lakóhely • Örökségvédelem • Az építészet mindenkié, Spirituális helyek, Kulturális és oktatási létesítmények, Tudományos és High Tech létesítmények, Turizmus, Közegészségügy, Sport és szabadidő bizottság AZ UIA HÁROM KULCSFONTOSSÁGÚ TERÜLETE
Oktatás
Az építészet szerepe egyre fontosabbá válik a társadalmak számára. Erre adott válaszként, az UIA az UNESCO-val együtt kidolgozta az UIA-UNESCO Az építészeti nevelés chartáját. Ez az alapvető dokumentum direktívákat állít fel az építészeti neveléssel kapcsolatban, méghozzá azért, hogy gondoskodjon arról, hogy az építészek képesek legyenek felismerni modern világunk szakmai és kulturális kihívásait. A fent megjelölt dokumentum rendszeresen aktualizált, amelyet az UNESCO-UIA Építészeti nevelési érvényesítési rendszere végez. Ennek célja, gondoskodni az UIA színvonaláról, méghozzá olyan építészeti tanulmányi programok segítségével, amelyek eleget tesznek a fenti dokumentumban körvonalazott követelményeknek.
Szakmagyakorlás
Az UIA kiadványa, az építészeti szakmagyakorlás ajánlott nemzetközi szabványait tartalmazza. Az UIA által legmegfelelőbbnek ítélt szabványokat, amelyekre törekedni kell az építészeti tervezés során. E dokumentum folyamatosan változik, hiszen a különböző speciális útmutatókhoz igazítják, ezáltal alakítva ki a jelenlegi normákat, amelyek a kormányzati szervekkel összhangban kerülnek kidolgozásra.
Pályázatok
Az UIA az UNESCO-val együtt alakítjotta ki azt a pályázati rendszert, amelyet az UNECSO kongresszusa is jóváhagyott. Az UNESCO-UIA Nemzetközi Pályázati Szabályzatok dokumentuma tartalmazza a kívánt pályázati feltételeket, valamint közzéteszi a támogatók és pályázók jogait és kötelezettségeit.
AZ UIA SZERVEZETI FELÉPÍTÉSE
Négy döntéshozó szerv UIA ASSEMBLY/KÖZGYŰLÉS
Az UIA legfelső törvényhozó szervezete, az UIA Közgyűlése, amely háromévente ül össze. Tagjai az összes tagország delegáltjai valamint az UIA Tanácsának tagjai.
UIA COUNCIL/ TANÁCS
A Tanács a Bureau tagokból és az UIA egyes régióinak négy-négy képviselőjéből áll, akik évente kétszer üléseznek.
UIA Bureau /Iroda
Tagjai az aktuális elnök, a korábbi elnök, a titkár, a gazdasági vezető valamint az öt alelnök. Mindegyik alelnök felelős a saját régiójának szakmai működéséért. Évente kétszer üléseznek a Tanácsülésekkel egy időben.
UIA TAGOK
Az UIA tagja egy adott országban, az építészeket képviselő, szakmailag legreprezentatívabb szervezet. Minden tag szervezet nemzeti szinten független, ezen túl azonban felelős a kormányzati szervekkel, valamint az UIA-val és más tagokkal ápolt kapcsolataiért.
Öt területi régió:Az UIA tagok geográfiailag öt régióba tagozódnak:I. RÉGIÓ – NYUGAT-EURÓPAII. RÉGIÓ – KELET- EURÓPA ÉS A KÖZELKELET III. RÉGIÓ - AMERIKAIV. RÉGIÓ – ÁZSIA ÉS ÓCEÁNIAV. RÉGIÓ - AFRIKA
AZ UIA PARTNER SZERVEZETEI
A világhálózat kiváltságai Annak érdekében, hogy az UIA méltóképpen képviselje és támogassa az építészek közösségét, szerte a világon, több magasrendű szervezettel működik együtt.
• Világszervezetek, amelyekkel az UIA, mint az egyetlen, építészeti szervezet, tart fenn kapcsolatot:
UNESCO – United Nations Educational, Scientific, and Cultural Organisation UN-HABITAT – United Nations Centre for Human Settlements UNIDO – United Nations Industrial Development Organisation UNEP – United Nations Enviroment Programme WHO - World Health Organisation WTO – World Trade Organisation IOC – International Olympic Committee • Civil szervezetek, amelyekkel az UIA interdiszciplináris kapcsolatokat tart fenn:
IsoCaRP – International Society of City and Regional Planners IFLA – International Federation of Landscape Architects ICOMOS – International Council of Monuments and Sites DOCOMOMO – Documentation and Conservation of buildings, sites and neighbourhoods of the Modern Movement
• Regionális építész szervezetek:
ACE – Architects’ Council of Europe ACCEE – Architects’ Council of Central and Eastern Europe FPAA – Pan-American Fedaration of Associations of Architects ARCASIA – Architects’ Regional Council of Asia AUA – African Union of Architects
KOMMUNIKÁCIÓ
Elektronikus hírlevél
Az elektronikus hírlevelet, amely kiváló lehetőséget nyújt a gyakorló építészek számára, hogy tájékozódjanak naprakész pályázati információkkal, szemináriumokkal és tevékenységekkel, havonta egyszer adja ki az UIA. Minden építész egyszerűen igényelheti, és díjmentesen megkapja minden hónapban.
Nyomtatott hírlevél
A nyomtatott hírlevél negyedévente jelenik meg, s az összes UIA tagszervezet között kerül terjesztésre. Az UIA szervezeti csoportjainak munkájáról, valamint a tagországok eredményeiről ad tájékoztatást.
Az UIA honlapja
http://www.uia-architectes.org/
Az UIA honlapja franciául és angolul a kommunikáció ideális eszközeként minden építész számára elérhető. Kimagasló teljesítményű, gyors és hatékony eszköz, amely alkalmas arra, hogy megszüntesse a távolságot és a határokat, s hogy párbeszédet létesítsen a közösségi platformmal.
Ez a honlap a világ minden építészéhez szól. Az UIA tagok, munkaszervezetek és partnerek munkájára, működésére reflektál.
AZ UIA KONGRESSZUS
Minden harmadik évben az UIA világkongresszus fogja össze a világ több ezer építészét és építészeti hallgatóját. Az UIA kongresszus a szakma aktuális kérdéseire fókuszál, kiemelve azokat a problémákat, amelyekkel a világ építészeinek szembe kell nézniük az adott pillanatban, ezen túl megvizsgálja a megoldásokat, lehetőségeket, amelyek elősegítik a kapcsolatteremtést és tapasztalatcserét a különböző országokból származó és kulturális háttérrel rendelkező építészek között.
Az UIA Közgyűlés feladata kiválasztani a következő kongresszust rendező országot. Hat évvel a kongresszus megrendezése előtt választják ki a rendezvény helyszínét.
1948-2011: UIA kongresszusok és azok tematikája
1948 LAUSANNE (Svájc) The Architect Facing New Tasks 1951 RABAT (Marokkó) How does the Architect Perform his New Tasks? 1953 LISABON (Portugália) The Architect at the Crossroads 1955 HÁGA (Hollandia) Architecture and Building’s Evolution 1958 MOSZKVA (Oroszország) Construction and Reconstruction of Towns 1961 LONDON (Egyesült Királyság) New Techniques, New Materials 1963 HAVANNA (Kuba)Architecture in Developing Countries 1965 PÁRIZS (Franciaország) The Education of the Architect 1967 PRÁGA (Csehország) The Architect and the Human Milieu 1969 BUENOS AIRES (Argentína) The Architects as a Social Factor 1972 VÁRNA (Bulgária) Architecture and Leisure 1975 MADRID (Spanyolország) Creativity: Design and Technology 1978 MEXIKÓ VÁROS (Mexikó) Architecture and National Development 1981 VARSÓ (Lengyelország) Architecture, Man, Enviroment 1985 KAIRÓ (Egyiptom) Present and Future Missions of the Architect 1987 BRIGHTON (Egyesült Királyság) Shelters and Cities: Building Tomorrow’s World 1990 MONTREÁL (Kanada) Cultures and Technologies 1993 CHICAGO (USA) Architecture at the Crossroads: Building a Sustainable Future 1996 BARCELONA (Spanyolország) Present and Futures: Architecture in Cities 1999 BEIJING (Kínai Népköztársaság) 21st Century Architecture 2002 BERLIN (Németország) Resource Architecture 2005 ISTANBUL (Törökország) Cities: Grand Bazaar of ArchitectureS 2008 TORINÓ (Olaszország) Transmitting Architecture 2011 TOKIÓ (Japán) «En» (circle): An ideal of the built enviroment – Kaleidoscopic Showcase AZ UIA DÍJAI
Az UIA Gold Medal
Ez egy kivételes, nemzetközi kitüntetés, ami minden politikai és személyes érdeklődéstől mentes, s a legmagasabb rangú elismerést nyújtja annak az építésznek, akinek a szakma odaítéli.
A Gold Medal-t egy élő építész kapja, eredményeinek elismeréséül valamint az életminőségért, az emberiségért és a társadalomért vállalt feladataiért, s ezeken túl az építészet népszerűsítéséért.
Az UIA Gold Medal elismeréssel rendelkezők névsora:
• Hassan Fathy (Egyiptom) 1984 • Reima Pietila (Finnország) 1987 • Charles Correa (India) 1990 • Fumihiko Maki (Japán) 1993 • Rafael Moneo (Spanyolország) 1996 • Ricardo Legorreta Vilchis (Mexikó) 1999 • Renzo Piano (Olaszország) 2002 • Tadao Ando (Japán) 2005
Az UIA Díjai
Az UIA díjait háromévente ítélik oda, egy-egy arra érdemesnek tartott építésznek. Mind a négy díj egyedülálló tematikával rendelkezik, s mindet az UIA-t alapító első elnökök emlékének szentelték.
Sir Patrick Abercrombie Díj – Várostervezésért és területfejlesztésért Auguste Perret Díj – Az építészetben alkalmazott technológiákért Jean Tschumi Díj – Építészeti kritikáért és/vagy oktatásért Sir Robert Matthew Díj – Települések minőségének javításáért
AZ UIA 116 TAGJA – ORSZÁGOK ÉS TERÜLETEK:
A tagországokon keresztül az UIA-t a következő országokban képviselik: Afganisztán, Andorra, Argentína, Örményország, Ausztrália, Azerbajdzsán, Baltikum országai: Észtország, Litvánia, Lettország, Banglades, Barbados, Belorusszia, Belgium, Benin, Bolívia, Bosznia-Hercegovina, Brazília, Bulgária, Kamerun, Kanada, Chile, Kína, Columbia, Kongói Köztársaság, Costa Rica, Elefántcsontpart, Horvátország, Ciprus, Csehország, Koreai Demokratikus Népköztársaság, Equador, Egyiptom, Etiópia, Franciaország, Grúzia, Németország, Görögország, Honduras, Hong Kong, Magyarország, India, Irán, Írország, Izrael, Olaszország, Jamaica, Japán, Kazahsztán, Kenya, Kirgizisztán, Libanon, Luxemburg, Macao, Malajzia, Mali, Málta, Mauritius, Mexikó, Mongólia, Marokkó, Namíbia, Hollandia, Holland-Antillák, Új-Zéland, Nigéria, Északi országok: Dánia, Finnország, Izland, Norvégia, Svédország, Pakisztán, Palesztina, Fülöp-szigetek, Lengyelország, Porto Rico, Portugália, Koreai Köztársaság, Románia, Orosz Föderáció, Szenegál, Szerbia-Montenegró, Szingapúr, Szlovákia, Szlovénia, Dél-Afrika, Spanyolország, Sri Lanka, Szudán, Svájc, Szíriai Arab Köztársaság, Tádzsikisztán, Tájföld, Macedónia a volt Jugoszláv Köztársaság, Trinidad és Tobago, Tunézia, Törökország, Uganda, Ukrajna, Egyesült Királyság, Tanzánia Egyesült Köztársasága, Amerikai Egyesült Államok, Uruguay, Üzbegisztán, Vietnám. Ideiglenes tagok: Bahamák, Brunei Darussalam, Chad, Fiji, Mauritánia, Ruanda, Sierra Leone, Suriname
Több mint 1.300.000 építész az egész világon.
Utolsó módosítás: 2012.07.26
Kapcsolódó dokumentumok:
UIA tagsági igazolás
|