tervei által újjáépített Lóvasút Kulturális és Rendezvényközpontban tartotta meg a Magyar Zarándokút Egyesület a 2023-as évadzáróját
A konferencián Pokorni Zoltán polgármester méltatta a Hegyvidék legújabb fejlesztését, a Lóvasutat, és kitért a Fácán vendéglő, Normafa síház, Rajk villa, a Normafa látogatóközpont és az Anna réti-kápolna új illetve felújított épületeire is. Megjegyezte, hogy a tíz éve a Mátyás király út 54. alatt működő hegyvidéki zarándokszállás a tervek szerint a továbbiakban az Istenszeme fogadó épületében kapna helyet.
A rendezvényen Zoboki Gábor MÉSZ alelnök a Lóvasút történetének bemutatása után az épület felújításának menetéről tartott előadást. A zarándokok felé intézett szavaiban arról is beszélt, hogy egy épület tervezése nemcsak materiális, hanem humán tevékenység is, és az a jó, ha ez a két világ egyensúlyban van. Az építész a „karmester”, ugyanakkor minden szakmához értenie kell, szükséges a komplex tudás. „Tündér-szikla, Istenszeme fogadó, Disznófő, Lóvasút – sorolta Zoboki Gábor a mesebeli neveket, nem titkolva, hogy Budapestet egészen különleges városnak tartja. – Az ember húsz-huszonöt perc alatt egyszer csak a hegyről, síelés után, beül az Operába!”
Zoboki Gábor szavaiból elégedettség sugárzott, hiszen mindenki láthatta, milyen jó hangulatú hellyé vált a Lóvasút. „Egy épületnek is van élettörténete, több korszakot ölel fel. Nem az építész a fontos, hanem a ház lelke. Ezzel függ össze, hogy ma önök itt jól érzik magukat” – zárta előadását.
A Lóvasút felújított épületének bemutatása után egy, a Hegyvidék területére tervezett új zarándokszállás lehetséges helyszíneként, az Istenszeme fogadóról esett szó. Az épület átalakítására, funkcióváltására vonatkozó hallgatói javaslatokat Marián Balázs építész, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) építészeti intézetének oktatója ismertette. A MOME és a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem építész és tájépítész negyedéves hallgatóinak tervei az épületegyüttes és a természeti környezet újragondolása, egész évben fenntartható működése jegyében, a Hegyvidéki Önkormányzat három pillérből álló javaslatára születtek. E szerint a zarándokház lehetne egyben turistaszállás, valamint a kültereket is hasznosító rendezvényekre és oktatási, erdei iskola kialakítására alkalmas helyszín.