Egy ország arculatát a természeti és táji adottságok mellett döntően az ember alkotta – és ezen belül elsôsorban az épített – környezet határozza meg.
Ez utóbbiba történô beavatkozás meghatározó résztvevôi a környezet tervezôi: az építészek és a településrendezôk. Indokolt tehát, hogy a társadalom elismerje az emberhez méltó és esztétikus környezet és ezáltal nem utolsósorban az országunkról alkotott kép formálása terén kiemelkedô tevékenységet felmutatók munkáját. Az építészeti művek alkotói több területen és címen részesülhetnek díjazásban. A településrendezési tervezésben közreműködôk azonban, akiknek eredménye, munkájuk minôsége - a feladat jellegébôl adódóan − nehezen mérhetô, csak három díjra pályázhatnak: az állami elismerést jelentô Ybl Miklós-díjra, a Magyar Urbanisztikai Társaság által alapított Hild János-díjra, valamint „Az év fôépítésze” díjra, amelyet Nagykanizsa Megyei Jogú Város és az V. Országos Fôépítészi Konferencia alapított. Az Ybl-díj közismert díj, a díjazottakat megbecsülés övezi, de a köztudatban építészeti díjként van számon tartva, és túlnyomórészt épülettervezôk kapják. Alátámasztja ezt az a tény, hogy az 1995 óta eltelt idôszakban mindössze hárman részesültek településtervezési tevékenységükért Ybl-díjban. Ezért szakmai körökben hosszabb idô óta fölmerült egy célzottan településrendezési állami díj létrehozásának gondolata. Kolber István, a regionális fejlesztésért és felzárkóztatásért felelôs tárca nélküli miniszter 31/2005. (X. 21.) TNM rendeletében az építésügy körében adományozható új díjakat is alapított.
A Palóczi Antal-díjat elôször 2006-ban, az Építészet Világ napja alkalmából adja át az építésügyért felelôs miniszter a településrendezés területén legalább 10 éven át végzett kimagasló – tervezôi, oktatói, kutatói, fôépítészi – tevékenység el- ismeréséül.