Magyar Építőművészek Szövetsége | kommunikáció
   2024. november 24. 15:35
keresés:  
kapcsolat | hírlevél | oldal térkép   
kommunikáció| aktuális közlemény

belföld | külföld aktuális | archív   

2023.02.03

Kirándulás

Oltári Múlt IV.

Folytatódnak a MÉSZ és a Magyar Urbanisztikai Társaság Örökséggazdálkodási Tagozata által közös szervezett szakmai buszos kirándulások. A tavaly novemberi és decemberi kirándulások nagy sikerére való tekintettel a felvidéki Gömör megyei Gótikus Út további templomait és egyedülálló gótikus falfestményeit fogjuk felkeresni 2023 februárjában és márciusában is.

2023. február 25-én, szombaton Hárskút, Henckó és Torna különleges templomainak megismerése invitáljuk az érdeklődőket.

Szakmai vezetőnk: dr. Prokopp Mária professor emeritus, Széchenyi-díjas művészettörténész

Regisztráció: szakmaiut@oltarimult.hu
Információ: +36 20 312 5925

Részvételi díj: 15.000,- Ft / fő

További információ: https://oltarimult.hu/?p=176

 

Program:

8:00 Indulás Budapestről
Gyülekező 7:30-tól (Hungária Körút 177., OMV benzinkút előtti lekanyarodó sáv)

 

Hárskút:

Keresztelő Szent János templom. IV. Béla király 1243-as oklevele említ egy kolostort, amelynek helye a határleírás elemzése alapján éppen a mai Hárskút határában volt.

A templom egyhajós építésű, sokszögletű szentélyzáródással, hozzáépített sekrestyével és elé épített toronnyal. A szentély, a sekrestyéhez hasonlóan a 15. század elejére datálható. A szentélyt és a hajó hosszanti szakaszát elválasztó diadalív sarokpárkányos. A templombelsőben, a sekrestye bejárata fölött, a mennyezet éle alatt Krisztus születését ábrázoló, 15 századi gótikus falfestmények láthatóak.

 

Henckó:

Mindenszentek temploma. A templom a 13. század második felében épült és eredetileg Hermanháza településhez tartozott. Az épület egy kisebb, fallal körülvett magaslaton helyezkedik el, az északi oldalán egy különálló harangtorony látható, amely féltetős szerkezettel kapcsolódik a templomépülethez. A körítőfal műemléki felújítása jelenleg is zajlik. A hajó északi falán látható falképek minden bizonnyal a 14-15. században készülhettek.

 

Torna:

Nagyboldogasszony plébániatemplom. Az első írásos adatok a templomról 1274-ből származnak, de az eredeti templom a 12. században épülhetett. Akkor és a középkorban végig Szent Egyed tiszteletére volt felszentelve, később változtatták meg a templom titulusát Nagyboldogasszonyra. Az eredeti román templom négyzetes szentélyét elbontották és helyére épült a sokszög záródású gótikus szentély. Az utolsó Tornai 1406-ban elhunyt, sírköve megtalálható a templomban. 1420-körül a teljes szentélyt az akkori kegyúr, Ezdegei Bessenyő Pál megbízásából freskókkal látták el.

Visszaérkezés Budapestre: 18:00 és 19:00 óra között

Részletes ismertetők a Gótikus Út Egyesület honlapján magyarul is olvashatók: https://gotickacesta.sk/hu/

 

Rövid beszámoló a 3. és (ismétlő) 4. „Oltári Múlt” szakmai kirándulásról

A Magyar Építőművészek Szövetsége és a Magyar Urbanisztikai Társaság Örökséggazdálkodási Tagozata 2022 szeptemberétől közösen buszos szakmai kirándulásokat szervez.

A harmadik tanulmányút keretében, 2022. november 12-én, szombaton három felvidéki, Gömör megyei – Pelsőc, Csetnek, Gömörrákos – gótikus templomot és a bennük található különleges gótikus falképeket ismerhettük meg dr. Prokopp Mária professor emeritus művészettörténész szakmai vezetőnk segítségével.

A kreditpontokat is érő tanulmányútjaink egyre nagyobb népszerűségét mi sem bizonyítja jobban, minthogy a felvidéki kirándulás a meghirdetést követően alig egy hét alatt betelt, és a várólista egy újabb buszt megtöltött, ezért decemberben egy ismétlő kirándulásra is sort kerítettünk.

Az Európai Örökség címet elnyert 12 felvidéki középkori templom gótikus falfestményei közül elsőként meglátogatott három helyszín, valamint szakmai vezetőnk hatalmas tudása, fiatalos lendülete és magával ragadó, lelkes ismertetője is hozzájárult tanulmányútjaink teljes sikeréhez.

A közelmúltban restaurált templomok közül Gömörrákos falképeit – az állványok elbontását követően – a mi csoportunk láthatta elsőként. A templom legkülönlegesebb képe az egyedülálló háromarcú Szentháromság ábrázolás, melyet a tridenti zsinaton betiltottak vélt pogány gyökerei miatt.

Részletes ismertetők a Gótikus Út Egyesület honlapján magyarul is olvashatók: https://gotickacesta.sk/hu/ 

A szakmai kirándulások nagy sikerére való tekintettel a Gótikus Út további templomait és egyedülálló gótikus falfestményeit fogjuk felkeresni 2023 februárjában és márciusában is.

 


Utolsó módosítás: 2023.02.03 08:48

Galériák


1 | 2 | 3 | 4 |

Rövid link küldése e-mailben. Linkek a tartalomhoz.


Rövid link:

Beszédes link:

 
Rövid link küldése e-mailben. Rövid link küldése e-mailben.
 

 

 
QR kód a tartalomhoz QR kód a tartalomhoz

  
  

Lap tetjére

  
  
kapcsolat | impresszum | ajánlom ismerőseimnek | hírlevél | oldal térkép |

© 2024 Magyar Építőművészek Szövetsége