2018 június 8-án 11 órától a MÉSZ székház Kós termében
A Magyar Építőművészek Szövetsége Reischl Gábor építész, a MÉSZ volt elnökének születése 70. és halálának 10. évfordulója alkalmából emléknapot és kiállítást szervez 2018 június 8-án 11 órától a MÉSZ székház Kós termében, a Szent István Egyetem Építéstudományi Karának támogatásával.
Az esemény kreditigazolás kiadása nélkül ingyenes, de regisztrációhoz kötött, max. 70 főt tudunk fogadni!
Házigazda: Krizsán András, a MÉSZ elnöke Kurátorok: Csontos Györgyi, Laczó Zoltán A kiállítás június végéig megtekinthető.
Az emléknap programja:
11.00 - 11.30 Regisztráció (A MÉSZ internetes regisztrációs felületen történő előzetes regisztrációért járó emlék-ajándék átvétele)
11.30 - 12.00 Köszöntő: Turi Attila, a Magyar Művészeti Akadémia Építőművészeti Tagozat elnöke Hajnóczi Péter, a Magyar Építész Kamara elnöke Krizsán András, a Magyar Építőművészek Szövetségének elnöke
12.00 – 13.30 Előadások: Csontos Györgyi – Csontos János: Tizenkét kőmíves, Reischl Gábor (film) Borbás Péter: Egyenes életút Fonyó Géza: Építkezés Kamodzsában és Nicaraguában Laczó Zoltán: Abora
13.30 - 14.00 Büfé ebéd
14.00 – 15.30 Csontos Györgyi: Udvarvilág Ónodi Gábor: A tanyák értékei Anthony Gall: Taní-tani Fáczányi Zsuzsa – Szabó Gábor: Falutáborok Markó Balázs: Reischl Gábor szellemi öröksége
15.30 – 16.00 Kávé szünet
16.00 – 17.00 Dénes Eszter: Gazdálkodás építészete - Gazdálkodó építészet. Reischl Gábor nyomában (film) Kerekasztal beszélgetés Reischl Gábor munkásságáról az előadókkal Moderátor: Laczó Zoltán Zárszó 17.00 - 19.00 „Udvar-lás” – zenés baráti fogadás a MÉSZ udvarában Zenélnek: Kaotik Soul (SZIE-YBL) és kollégák, barátok (SZIE-YBL, MÉSZ)
Minden érdeklődőt szeretettel várunk!
Az emléknap méltó megemlékezés Reischl Gáborra, az építészre – és Reischl Gáborra, a tanár úrra. Mert Reischl Gábor nem csak építész volt, hanem igazi pedagógus, hiteles tanárember is, aki „nem középiskolás fokon” tudta átadni és megadni azt, amit egész életében fontosnak tartott, az „emberek építését”. Befogadva, másokra figyelve, lépésről lépésre, akár régi tanítványai körében a Gödöllői Agrártudományi Egyetemen, akár a Szent István Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Karán, vagy a Magyar Építőművészek Szövetsége élén. Építészeti alkotásaiban nem személytelen, csillogó bankokat, plázákat épített, hanem embereknek és állatoknak szerény, de annál otthonosabb élőhelyeket, tanyákat, ólakat, istállókat. Sokszor a helyben talált dolgokból, földből, deszkákból, bontott cserepekből gazdálkodott – így telt meg élettel egy ökotanya Monoron, és újult meg egy 300 férőhelyes mezőgazdasági főiskola Kambodzsában, vagy épülhetett fel egy magtár a Balatonnál… és számos emberi közösség is a munkája nyomán.